ABC Kajakarza

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem spływu.

Wybierasz się na spływ kajakowy po raz pierwszy? W takim razie czeka Cię wspaniała przygoda! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wskazówki i porady, które pomogą Ci przygotować się do tej przygody tak, aby nic nie zepsuło Ci zabawy. Gotowi? To spływamy!

Krok 1 – przed wyprawą

  • Jeszcze przed wejściem do kajaka warto przemyśleć, jaki ekwipunek będzie nam niezbędny podczas spływu. Pamiętaj – nawet jeśli masz w tym doświadczenie może zdarzyć się wywrotka, dlatego wszelkie cenne rzeczy, takie jak telefon czy aparat odpowiednio zabezpiecz. Doskonale nadają się do tego wodoodporne worki lub folia.
  • Prowiant i plecaki nie powinny znajdować się w kajaku „luzem”. Najlepiej zapakuj wszystko w worki i przywiąż je do stabilnych części kajaka. W ten sposób nie odpłyną one z nurtem w razie wywrotki.
  • Pamiętaj o kamizelce bezpieczeństwa! Jej noszenie jest obowiązkowe u dzieci, jednak z doświadczenia wiemy, że przyda się także wielu dorosłym

Krok 2 – w kajaku

  • Już podczas wsiadania należy być uważnym – pamiętaj, aby wsiadać i wysiadać tylko wtedy, gdy dziób kajaka ustawiony jest w górę rzeki. Podczas robienia postojów najlepiej przybijać do brzegu pod prąd.
  • W trakcie podróży bądź uważny – kontroluj powierzchnię wody i w miarę możliwości omijaj wystające konary czy wiry wodne. Obserwuj też warunki pogodowe – jeżeli zanosi się na burzę lub ulewę najlepiej zatrzymaj się i przeczekaj trudne warunki na brzegu.

Krok 3 – mokre lądowanie

  • Jeżeli zdarzy Ci się wywrotka – nie panikuj! Woda jest zimna, więc trzeba szybko poradzić sobie z tą sytuacją. Po wypadku najlepiej holować kajak do brzegu dnem do góry – wymaga to mniej wysiłku i nie ma niebezpieczeństwa, że rwący nurt porwie nasz kajak z całym dobytkiem.
  • Pamiętaj też, że zasada brzmi RATUJ CZŁOWIEKA – najpierw pomóż współtowarzyszami, a dopiero później zatroszcz się o sprzęt i zawartość kajaka.
  • W miarę możliwości po kąpieli w rzece przebierz się w suche ubrania – w trakcie spływu jesteś narażony na przeziębienie przez wiatr i wzmożony wysiłek fizyczny.

Spływ kajakowy to jednak nie tylko chwile spędzone na rzece – zazwyczaj łączy się z biwakowaniem. Pamiętaj, że na terenach leśnych możesz rozbić namiot tylko na wyznaczonych do tego polach. To samo dotyczy rozpalania ogniska.

Na koniec przypominamy:

  • Nie śmieć! To umili życie nie tylko Tobie, ale wszystkim turystom. Niedozwolone jest zakopywanie odpadków – najlepiej spakować je do worków i wyrzucić przy najbliższej stacji w miejscu do tego wyznaczonym.
  • Nie pływaj po alkoholu! Spożywanie napojów alkoholowych i środków odurzających jest zakazane zarówno przed wyjazdem na spływ, jak i w jego trakcie.

Kontakt

Wypożyczalnia kajaków i kemping AKKA Kajaki

Nowy Zjazd 7

05-660 Warka, Polska

akka@warkakajaki.pl

888 948 949

AKKA Adrian Kiełbiński

Nowy Zjazd 7, 05-660 Warka

NIP: 797-157-52-73

Można dokonać wstępnej rezerwacji wysyłając maila z niezbędnymi danymi, na adres: akka@warkakajaki.pl

Tytuł przelewu: „Zadatek, imię i nazwisko, termin rezerwacji”